Виховання патріотичних почуттів у дошкільників засобами музики (З досвіду роботи музичного керівника Виноградівського ДНЗ Ратушної Інни Миколаївни)

Ми живемо в незвичайно складний і цікавий час. Ламаються застарілі стереотипи, переоцінюються давно встановлені цінності, оновлюється наше суспільство. Ми все частіше запитуємо себе, які ми люди, який наш родовід, звертаємося до витоків духовності. І з жалем переконуємося, що багато втрачено, загублено, забуто. Мало нам співали колискових пісень, а ми знаємо їх ще менше і вже майже не можемо заспівати їх своїм дітям. Та чи багато знаємо забавлянок, потішок, казок та інших скарбів народних? І чи не тому суспільство деякою мірою деградує у своїй моралі, що втратився зв`язок між поколіннями, що ми забули своє коріння і свій родовід, що розгубили, знехаяли свої звичаї та обряди ?

Саме ці роздуми надихнули працювати над темою «Формування національно-патріотичної свідомості дошкільника засобами музики». Адже дитячий садок – це перша найрідніша школа для дитини, національна школа, в якій пробуджується національна і громадська свідомість. А музика здатна впливати на почуття, настрій дитини, її моральний та духовний світ.

На музичних заняттях з дітьми старших груп проводжу хвилинки історії.

У кожній віковій групі у предметно-просторових музичних осередках є своєрідна фонотека: «Українські народні пісні для дітей» (колисанки, поспівки, потішки), «Пісні для дітей сучасних українських композиторів», «Пісні про Україну», «Козацькі пісні та марші», «Українські народні казки».

Найпоширенішою формою національно-патріотичного виховання в нашому садочку є проведення календарних свят в українському стилі, де діти інсценують народні обряди. Така «жива» форма спілкування дітей із прадавніми звичаями має неабияке значення для засвоєння культурних цінностей («Закосичення», «Стрітення», «Зелені свята», «Великдень», «Івана Купала», «Щедрий вечір, добрий вечір»)

Любов до Батьківщини, повага до її народу беруть початок від дитячої прихильності до своєї сім’ї, шанобливого ставлення до старших в родині, тому доцільним є проведення родинних свят в дошкільному закладі, на яких діти із задоволенням співають пісні про маму, тата, близьких її людей. Реалізовано творчий проект «Родинне деревце – наш славний родовід» Його учасниками стали родини, які були представлені від кожної вікової групи.

Вже стало доброю традицією осінньої пори в нашому дошкільному закладі проводити «Веселий ярмарок».Вихованці старших груп та їх батьки влаштовують справжнє театралізоване дійство. 30 вересня цього року закінчилася робота над реалізацією проекту з елементами економічного виховання «Город».

Проведення тематичного заходу до Дня захисників України та козацької Покрови є чудовою нагодою навчити дітей козацьких пісень і танців, пробудити інтерес до історії рідного краю, сприяти вихованню свідомих патріотичних почуттів. Почесними гостями свята були батьки – учасники АТО.

Після участі у таких заходах, дошкільники відчувають потребу робити добрі справи і в повсякденному житті, толерантно ставитися до різних категорій населення, інших народів, поважати себе й людей, вивчати й цінувати історичну та культурну спадщину рідного народу, любити і захищати Батьківщину.

Таким чином, залучаючи дітей до музичної спадщини свого народу, виховуємо в них відчуття патріотизму, а воно невід`ємне від виховання почуттів національної гідності.

Приємно усвідомлювати, що вогник творчості, який ти запалюєш кожної зустрічі з дітьми, не гасне, а продовжує горіти. Я намагаюсь зробити життя своїх вихованців та їх батьків в дитячому садку змістовним і цікавим, щоб музика стала для них частинкою їхньої душі.

Кiлькiсть переглядiв: 3550

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.